5000/30000 TL ve Üzeri Düzenlenecek e-Arşiv Faturalar Hakkında Duyuru

5.000/30.000 TL ve Üzere Düzenlenecek e-Arsiv Faturalar Hakkinda Duyuru

 

5 Bin /30 Bin TL ve Üzeri Düzenlenecek E-Arsiv Faturalar için 7 gün süre

Baskanligimiza, iletisim kanallarimizdan gelen sorular üzerine asagidaki açiklamalarin yapilmasi ihtiyaci dogmustur.

Bilindigi üzere, 509 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi’nin “IV.2.4.3. e-Arsiv Fatura Olarak Düzenlenme Zorunlulugu Getirilen Diger Faturalar” baslikli bölümü ile faaliyeti geregi fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflerden, e-Arsiv Fatura uygulamasina dahil olmayanlarca, 01/01/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalarin, vergiler dahil toplam tutarinin 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açisindan vergiler dahil toplam tutari 5.000 TL’yi) asmasi halinde söz konusu faturalarin “e-Arsiv Fatura” olarak Baskanlikça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlulugu getirilmistir.

Yine ayni Tebligin “VIII. Diger Hususlar” bölümünün 6 nci paragrafinda; “Bu Teblige konu e-Belge uygulamalarina dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil olduklari tarihin içinde bulundugu ayin (e-Fatura ve e-Arsiv Fatura uygulamalari için 7 nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâgit ortamda da düzenleyebilirler. Ancak ayni islem için e-Belge veya kâgit ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir.” hükmüne yer verilmistir.

Bu baglamda, söz konusu Genel Tebligin ilgili bölümlerinde yapilan açiklamalar birlikte degerlendirildiginde, e-Arsiv uygulamasina dâhil olmayan mükelleflerce Baskanlik e-Belge portali üzerinden düzenlenecek 5.000 / 30.000 TL ve üzeri e-Arsiv Faturalar ile ilgili olarak, mükelleflerimizin 7 günlük uygulamaya uyum süreleri bulunmaktadir.


Bu itibarla, dileyen mükelleflerimiz 07/01/2020 Sali günü aksam Saat 24:00’e kadar (Çarsamba gününe geçilmeden) bu kapsamda düzenlemeleri gereken e-Arsiv Faturalarini kagit fatura olarak düzenleyebilirler. Söz konusu süre 30.000 TL’yi asan ihracat faturalarinda da geçerlidir.

Kaynak : https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html